Исхрана деце
ЗНАЧАЈ ПРАВИЛНЕ ИСХРАНЕ ЗА
ЗДРАВЉЕ ПРЕДШКОЛСКЕ ДЕЦЕ
Правилна исхрана je битан предуслов за правилан раст, развој, очување и унапређивање здравља и подизање биолошког потенцијала деце када и долази до најинтезивнијег раста и развоја.
Основни и најважнији задатак правилне исхране је да дечијем организму обезбеди унос оптималних количина свих хранљивих састојака. Боравак деце у вртићу је шанса да се адекватније поставе битни елементи у изграђивању здравијег стила живота и да се остваре неопходни ефекти.
Исхраном деце у предшколској установи баве се нутриционисти – дијететичари, који се приликом планирања и реализације исхране придржавају „Правилника о нормативима друштвене исхране деце у предшколству“. Деци се у току 11-часовног боравка обезбеђује 75% дневних енергетских потреба и 90% у протеинима животињског порекла, витаминима и минералним материјама.
Поред примарног квалитета у едукативно васпитном-образовном раду са децом у предшколској установи веома велики значај се придаје и примени принципа ка разноврсној и квалитеној исхрани.
Основни принципи правилне исхране су:
Рационалност која подразумева да је унос хране довољан да би се задовољиле физиолошке потребе.
Разноврсност – свакодневно уносити намирнице из свих седам група, а то су:
I. Житарице и производи од житарица
II. Месо, риба, јаја и њихови производи .
III. Млеко и млечни производи
IV. Масти и уља
V. Поврће
VI. Воће и воћне прерађевине
VII. Шећер и шећерни концентрати
Палатибилност –начин припреме хране који треба да обезбеди најбоље резултате у погледу сензорних својства.
Равномерност што значи да дневне оброке треба распоредити у складу са дневним активностима и правилним размацима у односу на узраст јасленог и вртићког детета.
Енергетска вредност дневног оброка у вртићу одређена је „Правилником о нормативу друштвене исхране деце у установама за децу „.
Према правилнику количина беланчевина у дневном оброку треба да чини 10% од укупне енергетске вредности целодневног оброка. Унос протеина код деце је значајно већи у односу на одрасле особе јер треба да се задовоље потребе интезивног раста и развоја тако да деца у вртићу добијају између 35 до 40 г а однос биљних и животињских масти је 1:2 јер се на тај начин задовољава у потпуности унос есенцијалних амино киселина.
Масти дају око 30% од укупне енергије што значи да дневни унос не би требао да прелази 45 г . Од укупне дневне количине деца у вртићу кроз планиране оброке добијају до 41 г масти.Унос масти је већи за децу у односу на одрасле не само због обезбеђивања енергије већ и због правилног развоја нервног система и уноса липосолубилних витамина.
Угљени хидрати обезбеђују око 60% од укупних енергетских потреба .У вртићу деца добијају од 130 до 160 г .Препоручује се што већа заступљеност интегралних житарица и као одличан извор природних шећера и енергије.
Индустријске слаткише треба избегавати у дечијој исхрани.
Од микронутријената код деце су повећане потребе за калцијумом, цинком, гвожђем као и за витаминима А и Ц .
Све намирнице које се користе у установи имају пратећу документацију о здравственој исправности. Такође се води рачуна о правилном складиштењу намирница као и правилној припреми. На тај начин се деци обезбеђује храна са максимално очуваном хранљивом вредношћу, добрим органолептичким својствима ( пријатан мирис , укус и боја јела) која деца добро прихватају.
Стална обука и усавршавање кухињског особља има за циљ правилну припрему намирница а све у циљу очувања што веће хранљиве вредности оброка.
У нашој установи се реализују 4 оброка уз правилно распоређене временске интервале:
- Доручак
- Ужина I
- Ручак
- Ужина II
Са овим распоредом исхране деце у условима колективног смештаја у нашој предшколској установи задовољавају се нутритивне потребе ( 75 % у енергетским и 90 % у градивним ). Такође деца стичу и позитивне навике када је у питању дијететско хигијенски режим. Препорука за вечеру је да се користе лако сварљиве намирнице и да се не понављају иста јела која су детету већ сервирана у току дана. Вечеру детету сервирати два сата пре спавања.
Е – ПОШТА
info@pudrsimamilosevic.edu.rs
ТЕЛ / ФАХ
011 / 260 – 6662
011 / 267 – 29 – 76
Капетана Радича Петровића 26
11080 Београд ( Земун ), Србија